12. oktobra 2022. godine je na Visokoj Tehničkoj Školi organizovana svečana predaja nove, moderne učionice, pod pokroviteljstvom kompanija ErdSoft i Sonrisa.
Ideja i sam koncept učionice potiče od Daniela Erdudaca, a vrednost projekta je oko 3 miliona dinara. Cilj moderne učionice je da se VTŠ obogati modernom, privlačnom učionicom, kako bi se mladi podstakli da ostanu u zemlji. Ideja nije nova, budući da je ErdSoft od 2011. aktivan u Subotici, a cilj firme je da mladima obezbedi mogućnost za zdravu i uspešnu karijeru u svom okruženju.
Daniel Erdudac, izvršni direktor ErdSofta je svojim govorom otvorio svečanost. Gospodin Erdudac se osvrnuo na svoje studentske dane i ispričao je okupljenima, kako ga je programiranje oduvek privlačilo i kako je još za vreme studiranja počeo da radi. Ubrzo on sam više nije mogao da obavlja sve radne zadatke, stoga je počeo da zapošljava kolege. Dobijali su sve veće projekte i sve značajnija priznanja. U jednom trenutku su se našli i među 100 kompanija u Srbiji, koje se najbrže razvijaju. Gospodin Erdudac je istakao i kako smatra da su konkurentne i visoke plate neophodne, ali da bi se dobri programeri zadržali u zemlji, potrebno je i da su kancelarije lepe, a prateći programi i usluge bogate.
Jedan od najvažnijih ciljeva kompanije ErdSoft je stvaranje okruženja, u kojem će programeri rado ostati i raditi. Prepoznavši i snagu zajedničkih poduhvata, ErdSoft je vrlo brzo postao deo Sonrisa Grupe – a zahvaljujući sve većim projektima i mogućnostima, gospodin Erdudac je odlučio da kabinet svog najomraženijeg predmeta, pretvori u ambijent, koji će biti prijatan i motivisaće studente da ostvare svoj puni potencijal.
Sonrisa Grupa sarađuje sa mnogim školama i visokoškolskim ustanovama, a teži se ka tome, da i ErdSoft, kao član grupacije postane sve aktivniji u podršci đacima i studentima. Sonrisa Grupa aktivno sarađuje i sa Univerzitetom u Segedinu, na kojem oko 700 studenata sluša akreditovani predmet, koji drže Sonrisini predavači. U planu je, da se sličan program pokrene i na VTŠ-u.
Gergelj Dombi je govorio ispred Sonrise i istakao je kako je u prethodnim godinama odliv mozgova bio velik problem u svetu programiranja, a cilj njihove grupe je bio da se stvori okruženje, koje će se moći takmičiti sa firmama sa zapada, kako na planu plata i naknada, tako i sa aspekta radnog okruženja i uslova rada. Sonrisa Grupa se takođe trudi da podrži i lokalne zajednice, a to čini prvenstveno putem ulaganja u obrazovne ustanove i edukaciju budućih stručnjaka.
Dr. Igor Firstner, direktor Visoke tehničke škole se zahvalio kompanijama na podršci. Ispričao je da je na radiju čuo vest vezanu za potražnju za raznim zanimanjima i osećao je veliko zadovoljstvo, kada je konstatovao da je potražnja za inženjerima i informatičarima ogromna, a na Visokoj Tehničkoj Školi se upravo ovi profili upisuju. Dr. Firstner je istakao, kako se nada, da će studenti iskoristiti priliku koju im ova savremena učionica pruža i da će biti još uspešniji u svojoj daljoj karijeri.
Dr. Zlatko Čović, zamenik direktora Visoke tehničke škole je ispričao, da se gospodina Erdudaca seća iz škole, a Daniel je već i tada bilo jasno da je sklon razmišljanju na nove načine, što je prvo pokazao u programiranju, a kasnije i u poslovanju. Osvrnuo se na činjenicu, da je profesorima VTŠ kao drugi dom, a radove na učionici su doživeli kao radove u svom domu. Ispričao je okupljenima, da je VTŠ drugi u zemlji, još 1997. godine uveo informatiku, kao obrazovni profil, a kad su dobili internet, studenti su imali mogućnost da od 20 do 8 časova koriste internet, što je za njih tada bila velika stvar. Danas se studenti raduju drugačijim stvarima, jedna od njih je svakako i ova multifunkcionalna prostorija, a na njoj se i zahvalio obema kompanijama. Istakao je, da se nada, da će sadašnji studenti biti budući direktori, te da će se i oni vraćati u svoju školu, kao parneri, saradnici ili da rade na zajedničkim projektima.
Nakon svečanih govora, usledila su pitanja i okrugli sto. Učesnici su govorili o tome, koliko je važno, da industrija aktivno učestvuje u obrazovanju i da je jako bitno, da studenti nauče da razmišljaju i da znaju, da imaju mogućnost da se zaposle u struci u svom rodnom gradu. Pričali su o tome, kako je Zakon o visokom obrazovanju dosta rigidan, kada je u pitanju akreditovanje novih programa, što u ovako turbulentnom okruženju predstavlja problem, ali postoje predmeti i programi, koji su slobodniji i na taj način omogućuju kompanijama, da i one učestvuju u edukaciji studenata. Učesnici smatraju, da bi saradnici Sonrise i ErdSofta mogli studentima da pruže praktična znanja, ne samo u vezi tehnologija, već i sa područja timskog rada, upravljanja stresom, komunikacije ljudima itd.
Nakon svečanosti, učionica je predata studentima na korišćenje – kompanija ErdSoft se nada, da će im novo okruženje i moderna oprema dati vetar u leđa, da će njihove buduće kolege biti motivisane za rad i da će ostvariti svoj pun potencijal.